Blog Yazısı

Hosting ve Domain Nedir?

20 Kasım 2018'de Gönderildi

Kendinize ait bir web sitesi kurmak istiyorsanız önce bir domain (alan adı) almalısınız, daha sonra hazırlanmış olan yada hazırlanacak olan web sitenizin dosyalarının (html, php, asp, fotoğraf dosyaları vs…) çalışacaği bir alan ( disk alanı ) olması gerekir ki hazırlanan web sitesini hosting alanına (barındırma) yüklemelisiniz. Böylece sitenizi ziyaret etmek isteyen kullanıcılar internet tarayıcılarında (örn.:internet explorer, firefox, google chrome gibi) sizin domain adresinizi yazdıklarında internet sitenizi görüntüleyebilirler.

Hosting hizmeti veren sistem aslında çok hızlı bir internete bağlı olan iyi bir bilgisayardan farklı birşey değildir. Aynı anda belki yüzlerce web sitesini yayınlayabilmesini ve en önemlisi kesintisiz çalışacağını düşünürsek elbette donanımı ona gore seçilmiştir ve daha da önemlisi çok hızlı bir bağlantı hızı ve yüksek bant genişliğine sahiptir.

Kısaca web sitenize ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.

Domain web sitesinin tanımlandığı ve tarayıcı üzerinden erişim sağlandığı isimdir. Alan Adları kesinlikle süresiz olarak satın alınamaz. Yalnızca berlirli süreler arasında kendi üzerinize kiralayabilirsiniz. Yenileme işlemleri ile bu sahiplik sürenizi uzatabilirsiniz.

Domainler sonlarında ki ” .com, .net, .org “ gibi uzantılara göre sınıflandırılır;

 • .com -> Ticari amaç için kurulan siteler için kullanılır, en çok tercih edilen domain uzantısıdır.
 • .net -> Network kısaltmasıdır, en çok bilgilendirme ve internet hakkında ki ticari amaclı siteler içindir.
 • .org -> Ticari amaç gütmeyen siteler için tercih edilmektedir.

Her ülkeye göre domain adları vardır;
Türkiye de ” .com.tr, org.tr “ vb. yani ” .tr “ uzantılı alan adları ODTÜ idaresindedir.

Domain internette yer almanın kimliği ve bu kimliğin “Alan Adı” dır. İnternette yer almak için baş vurduğunuzda size bir İnternet protokol numarası verilir. Buna IP Adres (İnternet Protokol adres) denilmektedir. İnternetteki her bilgisayarın bir IP adresi vardır. Bilgisayarlar arası bağlantı IP adresi üzerinden yapılır. IP adresi 3 tane nokta ile birbirinden ayrılmış numaralardan oluşmaktadır.

Çok yakında yazımın devamını ekleyeceğim.

Gönderi Yorumları
 • Engin Turan 1 gün önce
  Cevapla

  Blog yazılarımı en kısa sürede tamamlayacağım.

 • Engin Turan 3 gün önce
  Cevapla

  Yorum denemesi :)

 • Engin Turan 6 gün önce
  Cevapla

  Site projemi yarılamış bulunuyorum :)

Yorum Yaz

Teşekkürler, mesajınız başarıyla gönderildi.