Blog Yazısı

Web Sitesi Tasarımı Nedir?

21 Kasım 2018'de Gönderildi

Tasarım fikirlerinin estetik çizgisinde, bir amaç için belirli ilkeler tarafından yönlendirildiği, düzenlendiği ve bunların uygulamaya (tasarımın yazılıma) dönüşmesi işlemleridir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından ortaya aktif bir web sitesi çıkar. Web sitesi tasarımı (aktif web sitesi) uygulamasının ardından son kullanıcılar bir internet tarayıcısı yardımıyla internet üzerinden web sitelerine erişebilirler. Peki detaylarıyla ele aldığımızda web sitesi tasarımı nedir? İyi bir web tasarımı nasıl olmalıdır? Anlatmaya başlayayım.

Tasarımın her dalında olduğu gibi web sitesi tasarımı içinde de belirli ana hatlar oluşturularak çalışmalar yapılır. Bunları aşağıda kısa başlıklar halinde sizlere sunuyor, kaliteli bir çalışmanın ipuçlarını paylaşıyorum.

Vereceğim bu bilgiler zaman içerisinde edinmiş olduğum tecrübelerimden ve gözlemlerimden gelmektedir.

Düzen: Kullanılacak grafik ve metinler belli düzende olmalıdır. Web sitelerinin önemli bir hedefi de kullanıcıların ilk bakışta aradıkları bilgiyi hızlıca bulmalarına yardımcı olmaktır. Bu, tasarımın dengeli olması, tutarlılık göstermesi ve bütünlüğünü düzen içinde korumasıyla beraber geçerli olabilecek bir durumdur.

Renk: Renk seçimi kişisel isteklere ve amaca bağımlıdır; Bu basit bir şekilde yalnızca siyah-beyaz renklerle yapılabilmekle birlikte web sitesine uyumlu renkler kullanarak da bir kişinin veya bir kuruluşun kişiliğini, markasını yada kendisini ifade edebilir..

Grafikler: Web sitesi tasarımı için grafikler logo, fotoğraf, clipart veya simgeler şeklinde kullanılabilir. Kullanım kolaylığı açısından çok sıkışık bir yapıda olmamalı, sayfanın açılış hızını etkilemeyecek boyutta, web sayfasının içeriği ile uyumlu olmalı ve uygun şekilde konumlandırılmalıdır.

Çok yakında yazımın devamını ekleyeceğim.

Gönderi Yorumları
 • Engin Turan 1 gün önce
  Cevapla

  Blog yazılarımı en kısa sürede tamamlayacağım.

 • Engin Turan 3 gün önce
  Cevapla

  Yorum denemesi :)

 • Engin Turan 6 gün önce
  Cevapla

  Site projemi yarılamış bulunuyorum :)

Yorum Yaz

Teşekkürler, mesajınız başarıyla gönderildi.